Regionalny System Ostrzegania to usługa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, umożliwiająca powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach.
 
Zasięg RSO
 
RSO obejmuje swym zasięgiem całą Polskę. Od 1 lipca system obejmuje wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, czyli: TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka. Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

 
Zasada działania

Komunikat (ostrzeżenie) generowany przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego (WCZK) trafia do naziemnej telewizji cyfrowej (do telegazety i w postaci paska na ekranie telewizora), aplikacji telefonicznej RSO, a także na stronę internetową urzędu wojewódzkiego. Opcja RSO-SMS zarezerwowana została dla komunikatów o najwyższym priorytecie, czyli np. dotyczących nadchodzącej powodzi, czy innego niebezpiecznego zjawiska, zagrażającego życiu lub zdrowiu.

 
Aplikacja RSO

Bezpłatna aplikacja mobilna RSO dostępna jest dla poszczególnych systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows Phone). Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Umożliwia ona dostęp do komunikatów generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego poszczególnych urzędów wojewódzkich na terenie Polski. Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują następujące kategorie tematyczne – ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, stany wód (wodowskazów). Aplikacja zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.
 

Android
iOS
Windows Phone

 
Zasada działania RSO-SMS

Kanał RSO-SMS (od 1 lipca 2015 r. dla użytkowników sieci: Orange, P4, Polkomtel lub T-Mobile) jest bezpłatny i nie wiąże się z koniecznością aktywowania usługi. RSO-SMS otrzymać ma na swój telefon komórkowy każdy, będący w zasięgu sieci. RSO-SMS przekazywać ma wyłącznie najistotniejsze komunikaty i ostrzeżenia, dotyczące najpoważniejszych zagrożeń, o przewidywanych dużych skutkach i zasięgu.

 

Aktualne ostrzeżenia dla województwa lubelskiego